You are currently viewing Skuteczne sposoby ochrony przed kleszczami dla psa

Skuteczne sposoby ochrony przed kleszczami dla psa

  • Post author:
  • Post category:Psy

Kleszcze przyczepiają się do sierści zwierząt, które ocierają się o wysoką trawę i krzewy liściaste. Wstrzykują one silną toksynę do krwi psa. Toksyna ta jest uwalniana przez ślinę samicy kleszcza, gdy ten przyczepia się, gryzie i pożywia się. Wpływa ona bezpośrednio na układ nerwowy, prowadząc do objawów zagrażających życiu psa. Psy powinny być codziennie dokładnie sprawdzane, szczególnie po dniu spędzonym na zewnątrz. Ponieważ kleszcz żywi się krwią, staje się z czasem większy. Na początku jest jednak niewielki i jego odnalezienie może być trudne w ciągu pierwszych kilku dni.

Jak ochronić psa przed kleszczami?

ochrona przeciw kleszczom dla psa domowegoUżywanie leków dostępnych bez recepty, które można kupić u weterynarza, w sklepie zoologicznym lub w internecie, może być bardzo skuteczną metodą zwalczania zarówno kleszczy, jak i pcheł. Leki te skutecznie utrzymują pasożyty na dystans nawet przez miesiąc. Chociaż są świetne, trzeba bardzo uważać, których z nich się używa. Należy upewnić się, że dokładnie przeczytało się wszystkie etykiety, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, koniecznie zasięgnąć porady weterynarza przed zastosowaniem. Ochrona przeciw kleszczom dla psa domowego może również obejmować stosowanie obroży przeciw kleszczom i innym pasożytom. Jest to dodatkowy środek zapobiegawczy, który pomoże ochronić zwierzę. Obroża musi stykać się ze skórą psa, aby przenieść odpowiednie składniki na jego sierść. Podczas jej zakładania, należy upewnić się, że pomiędzy obrożą a szyją psa jest wystarczająco miejsca, aby zmieścić dwa palce. Nadmiar obroży należy koniecznie odciąć, aby pies nie zaczął jej żuć. Niektóre zwierzęta mogą wykazywać oznaki dyskomfortu, jak na przykład nadmierne drapanie. Może to wskazywać na wystąpienie reakcji alergicznej i wymaga skontaktowania się z lekarzem weterynarii. W szczycie sezonu na kleszcze, który przypada zwykle na letnie miesiące, można zdecydować się na kąpanie psa z użyciem szamponu przeciwko kleszczom. Metoda ta może być w miarę tania, jednak jednocześnie pracochłonna, szczególnie jeśli posiada się psa dużego lub nie lubiącego wody, ponieważ proces ten trzeba powtarzać częściej niż co dwa tygodnie, aby efekty były zadowalające.

Bardzo ważne jest, aby właściciele zwierząt domowych przez cały rok chronili swoje psy przed kleszczami. Pasożyty te zagrażają życiu i zdrowiu pupili. Ponieważ istnieje opóźnienie między przedostawaniem się zagrażającej życiu i zdrowiu zwierzęcia toksyny do organizmu a pojawiającymi się objawami, właściciele psów powinni monitorować zachowanie swojego zwierzaka w przypadku usunięcia kleszcza i zabrać go bezpośrednio do weterynarza, jeśli zauważą jakiekolwiek niepokojące objawy. Mogą one obejmować osłabienie lub porażenie nóg, wymioty czy trudności w oddychaniu.