You are currently viewing Sposoby na wybielanie firanek

Sposoby na wybielanie firanek

Piękny dom zwykle świadczy o dobrej gospodyni. Dobrze urządzone wnętrza, dobrane kolory, posprzątane podłogi i meble – niemal każda kobieta to lubi i dba o swój dom ze szczególną troską. Lubimy, gdy goście wchodzą i zachwycają się tym, co wypracowałyśmy i czemu poświęcamy tyle uwagi. Ciekawy wystrój parapetu, pięknie nakryty stół czy dobrze dobrana narzuta na łóżko nie umknie żadnej odwiedzającej kobiecie. Największe jednak wrażenie robią zwykle okna – czyste i z pięknymi białymi firankami. Dlatego właśnie każda z nas szuka złotego sposobu na śnieżnobiałą biel tkaniny w oknie.

Domowe wybielanie firan

jak wybielić firankiDawniej firanki krochmalono i odprasowywano. Dzisiejsze materiały pozwalają na wygodne przepranie i nieraz nadają się do powieszenia bez użycia żelazka. Nadal jednak konkluzją jest kolor. Firana powinna być nieskazitelnie biała. To daje wrażenie czystości i dbałości o wnętrze. Jak wybielić firanki, aby wiele lat cieszyły oko nasze i naszych gości? Dawniej najlepszym sposobem było namoczenie firan w roztworze soli. Sól była w każdym domu  i była stosunkowo tania. Dziś sięga się też po proszek do pieczenia. Mankamentem tej metody jest konieczność kilkukrotnego płukania firan po zastosowaniu proszku. Co niektórzy stosują metodę ze skorupkami jaj, które należy umieścić w lnianym woreczku i wrzucić do bębna pralki. Podobno wydobywają niesamowity odcień bieli. Bardziej chemicznym, aczkolwiek znanym od dawna sposobem jest wybielanie za pomocą Domestosa rozrobionego w wodzie. Możemy tez kupić gotowy detergent typowo do wybielania. Nic jednak tak pięknie nie odświeży firan, jak ich namoczenie przed wrzuceniem do pralki. Najlepiej na minimum 12 godzin w zwykłym proszku lub którymś z polecanych roztworów. To powoduje, że firany puszczają większość plam i brudu. W pralce jedynie dopierają się. Przy firanach kuchenny warto stosować płyn do naczyń. Wystarczy dodać go do proszku do pralki. Firany w kuchni mają bowiem tendencję do zatłuszczania się. Płyn doskonale sobie z tym poradzi. Nie można prać ich w zbyt wysokich temperaturach – 30-40 stopni musi wystarczyć.

Firany bywają wizytówką pani domu, dlatego warto dbać o ich wygląd. Można robić to z pomocą domowych sposobów, często sięgających jeszcze czasów naszych babć, jak i nowoczesnymi środkami czystości. Ważne jest wcześniejsze ich namoczenie na kilkanaście godzin. Jeśli będziemy prać firany według powyższych zasad regularnie kilka razy do roku będą służyły na długie lata, zachowując śnieżnobiałą biel i przyciągać wzrok naszych gości.