You are currently viewing Sprawdzone suplementy diety dla konia

Sprawdzone suplementy diety dla konia

Temat końskiej diety i konieczności suplementacji zawsze budzi gorące dyskusje wśród koniarzy. Wielu specjalistów ds. żywienia zwierząt, hodowców i weterynarzy uważa, że jeśli podstawowa pasza jest odpowiednio zbilansowana, a zwierzę na co dzień nie jest poddawane ogromnemu wysiłkowi, który związany jest ze sportem, kryciem czy ciążą to nie wymaga podawania dodatków paszowych. Inni reprezentanci tych grup uważają, że suplementacja to rodzaj profilaktyki wspomagającej organizm. Kto z nich ma rację? Trochę każdy, dlatego nie warto pozostawać twardym zwolennikiem jednej z tych teorii. Najlepiej, jeśli wypośrodkujemy nieco swoje poglądy.

Na czym polega suplementacja koni?

suplementy diety dla koniNa początku warto byłoby wspomnieć czym jest i czym nie jest suplementacja. Po pierwsze nie jest ona metodą leczenia, jedynie działaniem profilaktycznym lub wspomagającym koński organizm. Suplementacja może: zapewnić odpowiednio zbilansowaną dietę, uzupełnić braki spowodowane błędami żywieniowymi, zmniejszyć zaburzenia funkcjonowania organizmu, w tym konkretnych organów, uzupełnić niedobór witamin oraz makro- i mikroelementów, wspomóc procesy leczenia (kwas hialuronowy), złagodzić objawy choroby, działając przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Z tego względu suplementy diety dla koni są abrdzo istotne, gdyż wzbogacają ich organizm w ważne witaminy. Duża część suplementów nie może być na stałe podawana naszym koniom ze względu na ich toksyczność. Ciągłe podawanie suplementu może być koniecznie, ale tylko w wypadku, w którym organizm konia sam nie wytwarza jakiejś substancji i zostało to potwierdzone badaniami, a lekarz weterynarii wydał jednoznaczną opinię (jak w przypadku wad genetycznych).Niestety suplementy nie podlegają tak restrykcyjnym przepisom i wymogom jak przykładowo leki. Dotyczy to nie tylko suplementów dla koni, ale również i ludzi (zgadza się, te wszystkie reklamowane produkty na włosy i paznokcie wcale nie muszą działać). Słaba jakość produktów często wynika ze stosowania tanich i wątpliwej jakości substancji. Bywa nawet tak, że w jednym produkcie umieszcza się składniki, które niekorzystnie na siebie oddziałują, wykluczając się wzajemnie (głównie dotyczy to ziół).

Co więcej, zdarza się, że suplementy mogą być toksyczne, ponieważ są skażone metalami ciężkimi i pestycydami. Jednak większość znanych i szanujących się marek nie pozwala sobie na tego typu niedopatrzenia. Dlatego warto inwestować w produkty dobrze znanych nam producentów, a także skonsultować swój wybór ze sprawdzonym lekarzem weterynarii.