You are currently viewing Systemy ogrzewania wykorzystujące pompy ciepła

Systemy ogrzewania wykorzystujące pompy ciepła

Często zadawane jest przez właścicieli domów pytanie, czy nordycka pompa ciepła powietrze / woda będzie współpracować z ich obecnym systemem ogrzewania. Jeśli w ich domu zainstalowano promieniujące ciepło podłogowe, odpowiedź brzmi zazwyczaj tak, pompa ciepła powietrze-woda może działać jako bezpośredni zamiennik ich obecnego systemu.

Gdzie można zastosować pompę ciepła

pionowe pompy ciepła w ŁodziAle jeśli w domu są grzejniki na ciepłą wodę, odpowiedź nie jest prosta i zależy od temperatury wyjściowej aktualnego systemu grzewczego. Spójrzmy na ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, czy zastąpić obecny system pompą ciepła powietrze-woda. Jak temperatury wyjściowe różnią się w zależności od systemu? Przede wszystkim ustalmy definicję hydraulicznego systemu ogrzewania dla mieszkań: System, który wykorzystuje ciepłą wodę do ogrzewania domu. Woda jest najpierw podgrzewana przez geotermalną pompę ciepła g, pompę ciepła powietrze-woda lub kocioł zasilany drewnem, olejem, gazem ziemnym lub elektrycznością. Podgrzana woda jest przepuszczana przez system dystrybucji ciepła (promienniki w podłodze, listwy przypodłogowe na ciepłą wodę lub grzejniki) przed powrotem do pompy ciepła lub kotła w celu jej podgrzania. W zależności od posiadanego systemu temperatura wyjściowa ciepłej wody, która ogrzewa dom, będzie się różnić. Jeśli masz kocioł opalany olejem, zasilający płyty cokołowe lub grzejniki ciepłą wodą, temperatura wyjściowa prawdopodobnie wynosi około 82 ° C Ta wyższa temperatura wyjściowa oznacza, że będziesz potrzebować mniejszej powierzchni, aby emitować wystarczającą ilość ciepła, aby utrzymać ciepło w domu. Natomiast inne systemy dystrybucji ciepła, takie jak promiennikowe ogrzewanie podłogowe, wymagają znacznie niższych temperatur wyjściowych i emitują ciepło na znacznie większej powierzchni (cała podłoga w porównaniu z małym grzejnikiem). Pompa ciepła powietrze / woda została zbudowana dla tych niższych temperatur i ma maksymalną temperaturę wyjściową 48 stopni Celsjusza. Czy można zatem zastosować pionowe pompy ciepła w Łodzi do ogrzewania domu za pomocą systemu dystrybucji ciepła przeznaczonego do wyższych temperatur? Odpowiedź brzmi: tak.

Istnieje prosty sposób ustalenia, czy woda o temperaturze 48 stopni jest wystarczająco gorąca, aby utrzymać ciepło w domu. Wystarczy obniżyć temperaturę wyjściową systemu grzewczego do 48 stopni. Spowoduje to obieg wody o tej temperaturze zaledwie do listew przypodłogowych lub grzejników w domu. Jeśli zrobisz to przez zimę, a Twój system grzewczy utrzyma żądaną temperaturę pokojową (wartość zadaną), to wiesz, że to zadziała.