You are currently viewing Terapia oraz środki farmakologiczne leczą nerwicę lękową

Terapia oraz środki farmakologiczne leczą nerwicę lękową

Zespół lęku uogólnionego to nerwica lękowa, która jest chorobą przewlekłą. Jej charakterystyczne objawy to strach przed wieloma sytuacjami, miejscami oraz rzeczami. Mimo tego, że trudno jest określić jej przyczyny, to jednak wiadomo, iż dużą rolę odgrywają tutaj zarówno czynniki biologiczne, jak i psychologiczne, a także środowiskowe. Lęk, jaki towarzyszy temu schorzeniu jest niezwykle mocny, co sprawia, że osoby zmagające się z tym problemem boją się nieustannie.

Konieczność odpowiedniego leczenia zespołu lęku ogólnego

fachowe leczenie nerwicy lękowej w warszawieOsoby takie czują się zagrożone nawet w sytuacjach bezpiecznych, nie potrafią się odprężyć, co sprawia, że nie funkcjonują w sposób normalny, często nie opuszczają domu i unikają kontaktu z innymi. Nerwica lękowa ma ogromny wpływ na to, jak osoby chore się zachowują, myślą, decyduje o sposobie życia chorego. Osoba, która cierpi na nerwicę lękową nieustannie czuje niepokój i strach, a poczucie zagrożenia sprawia, że nie potrafi funkcjonować normalnie, często pojawiają się ataki paniki, a także dziwne oraz nietypowe zachowania. Osoby takie czują niepewność oraz ciągłe poddenerwowanie, co może powodować wiele objawów somatycznych. Kołatanie serca, ucisk w gardle, zawroty głowy, szybki oddech to tylko niektóre z nich. Ogromnym problemem są także problemy z zasypianiem lub letarg. Choroba ta poważnie dezorganizuje życie chorego, dlatego konieczne jest fachowe leczenie nerwicy lękowej W Warszawie oraz innych miastach możemy liczyć na odpowiednią pomoc. W leczeniu wykorzystuje się przede wszystkim psychoterapię oraz środki farmakologiczne. Psychoterapia ma za zadanie nauczyć pacjenta radzenia sobie z atakami lęku, a także zlikwidować czarne myśli. Niezwykle istotną rolę odgrywa tutaj uświadomienie sobie, co jest podłożem lęku, terapeuta pomaga przećwiczyć sposoby reagowania w trudnych sytuacjach, a także uczy, jak sobie z nimi poradzić. Często jednak psychoterapia nie jest wystarczająca, bowiem zbyt duży lęk wymusza konieczność zastosowania farmakoterapii.

Leki zawsze jednak muszą być indywidualnie dobrane do każdego pacjenta oraz intensywności jego problemu, bowiem tylko wówczas będą one skuteczne. Zanim lekarz przepisze odpowiednie środki farmakologiczne musi dokładnie poznać problem pacjenta. Skuteczne leki na nerwicę lękową to środki, które dostępne są na receptę, wśród nich najczęściej stosuje się antydepresanty, których dawkowanie jest ustalone przez psychiatrę. Substancje czynne, które zawarte są w środkach farmakologicznych mają często skuteczne działanie w przypadku nerwicy lękowej, jednak należy je stosować ściśle pod kontrolą lekarza.