You are currently viewing Urządzanie przydomowego ogrodu

Urządzanie przydomowego ogrodu

  • Post author:
  • Post category:Ogród

Niezależnie od pory roku kiedy sprowadzamy się do nowego domu, nadchodzące lub trwające lato sprawia, że w pierwszej kolejności zajmujmy się urządzaniem przydomowego ogrodu. Rośliny, które zamierzamy w nim posadzić wymagają adaptacji w nowym terenie, a sposób zagospodarowania terenu, wymaga przemyśleń i planu. Najczęstszą formą urządzenia tej przestrzeni jest jej podział na część ogrodową i rekreacyjną. Teraz zajmiemy się częścią rekreacyjną.

Jakie meble do tej części?

meble ogrodowe - technorattanOczywiście urządzenie części rekreacyjnej zależy od wielkości terenu nań przeznaczonego. Przy mniejszych powierzchniach dobrze jest cały obszar obsiać trawą, a następnie wydzielić „kącik” wypoczynkowy, a raczej kąt, bo trzeba go zagospodarować ku wygodzie gospodarzy i gości. Na pewno potrzebny będzie podest, na którym ustawione będą meble oraz jakieś zadaszenie zapewniające cień odpoczywającym. Meble ogrodowe – technorattan, posiadające wiele niepodważalnych zalet, są polecane. Przede wszystkim są bardzo trwałe i bardzo wolno podlegają atmosferycznej degradacji. Można je podzielić na dwie grupy: meble do siedzenia i stoły. Design jest prosty, wygodny, spełniający oczekiwania użytkowników. Stoły są kwadratowe lub prostokątne rzadko okrągłe lub owalne ze szklanym blatem. Jeśli chodzi o wysokość, to przeważają te 50 – 70 cm. Niewiele jest tzw. jamników. Mebli do siedzenia jest cała gama. Są kanapy 2-3 osobowe, fotele pojedyncze, krzesła z oparciem, taborety, czy pufy. Część jest wykładana miękkimi poduchami, pozostałe są „surowe”. Kolorystyka tych mebli jest stonowana. Mieści się w odcieniach, brązu, szarości, grafitu i czerni. Wszystkie te barwy świetnie współgrają z zielenią, a ponadto można je łatwo „do-dekorować”. Również czyszczenie i odświeżanie tych mebli jest łatwe i nie wymaga wielkich nakładów. W części wypoczynkowej warto jeszcze ustawić „kanapową” huśtawkę, która nie jest, co prawda, ratanowa ale bardzo wygodna i łatwo można ją dokomponować do pozostałego umeblowania. W bliskości tej części koniecznie musi się znaleźć miejsce na barbecue lub grilla i można już w pełni wypoczywać.

Dla spragnionych większego ruchu, w pozostałej części można ustawić stół do ping-ponga, albo rozpiąć siatkę do badmintona, ewentualnie przyczepić kosz do koszykówki. Są jeszcze takie wynalazki jak trampolina, czyli batut, albo nadmuchiwany basen. Nie sposób przecenić dobrego, funkcjonalnego urządzenia przydomowego ogrodu.  Szczególnie podczas upałów, które w tym roku dają się mocno odczuć, możliwość odpoczynku we własnym ogrodzie, wynagradza wszystkie trudy i znoje dnia całego.