You are currently viewing W czym pomaga trening uważności?

W czym pomaga trening uważności?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób doświadcza na co dzień bardzo szybkiego stylu życia. Choć nie zawsze jest to ich świadomy wybór, to żyjąc w dzisiejszym świecie, trudno uniknąć brania udziału w tym pośpiechu. Ludzie śpieszą się idąc do pracy, na zakupy, czy też do domu. Zależy im aby wszystkie zadania wykonać jak najszybciej, ponieważ ich lista jest bardzo długa i boją się, że nie będą w stanie jej zrealizować. To powoduje, że coraz mniej osób umie docenić teraźniejszość, a skupiają się tylko na przyszłości.

Zastosowanie treningu uważności

trening uważnościJak wspomniano powyżej, w dzisiejszych czasach wiele osób żyje w wiecznym pośpiechu. Towarzyszy im on często przez całe dnie, niezależnie od tego, gdzie się aktualnie znajdując. Co więcej, ludzie sami na siebie zaczynają nakładać coraz większą presję czasu. Wiele osób tak bardzo martwi się o swoją przyszłość, że w ogóle nie są w stanie skupić się na aktualnie trwającym momencie. Zamiast tego ciągle myślą o tym, jakie zadania muszą jeszcze wykonać lub na jakie przeszkody mogą się natknąć. Taki stan umysłu może prowadzić do wielu chorób takich jak depresja czy też zaburzenia pamięci, na co coraz częściej zwracają uwagę psychologowie. Dlatego też, jeżeli zauważamy taki problem u siebie lub swoich bliskich, warto poszukać skutecznego rozwiązania. Jedną z rzeczy, które możemy zastosować jest trening uważności. Podczas niego wykwalifikowana w tym zakresie osoba nauczy nas, jak stopniowo coraz bardziej zwracać uwagę na to, co dzieje się tu i teraz. Sprawi to, że zaczniemy zdecydowanie bardziej doceniać aktualną chwilę i pozwoli nam cieszyć się nią, zamiast martwić się przyszłością. Możemy to potraktować zarówno jako pomoc w naszym funkcjonowaniu na co dzień, jak i w inwestycję w nasze zdrowie. Badania bowiem wykazują, że osoby, które umieją skupić się na teraźniejszości są o wiele mniej narażone na choroby cywilizacyjne, które często wynikają ze stresu, który jest pochodną pośpiechu i ciągłej pogoni za różnymi celami, zamiast cieszenia się aktualną chwilą.

Podsumowując, w dzisiejszych czasach coraz więcej osób żyje w dużym pośpiechu, przez co nie umieją skupić się na tym, co dzieje się tu i teraz. Taki stan może prowadzić do wielu chorób cywilizacyjnych, więc warto nauczyć się, jak mu przeciwdziałać. Jedną z metod, która jest warta rozważenia jest trening uważności. Dzięki niemu możemy nauczyć się, jak w ciągu dnia zacząć doceniać aktualnie trwającą chwilę i oderwać się od pogoni za celami, które nie są dla nas tak ważne, jak nam się wydaje.