You are currently viewing Węgiel do ogrzewania domów

Węgiel do ogrzewania domów

Ogrzewanie jest kwestią, która dotyczy każdego właściciela domu czy mieszkania. Jeśli mieszkamy w bloku to często jesteśmy zwalniani z obowiązku kupna materiałów opałowych. Bywa bowiem tak, że to spółdzielnia mieszkaniowa dba o kwestie związane z ogrzewaniem. Jeśli jednak posiadamy własny dom to konieczne jest zainwestowanie w jakiś wydajny system grzewczy. Nie bez znaczenia jest również kwestia związana z doborem materiałów opałowych. Do dyspozycji mamy obecnie bardzo dużo różnych opcji, które mogą okazać się mniej lub bardziej skuteczne. 

Polecany i kaloryczny węgiel 

węgiel orzech marcelSporo osób do ogrzewania swojego domu wykorzystuje węgiel. Jest to paliwo kopalne, które charakteryzuje się tym, że podczas spalania wydziela mnóstwo energii cieplnej. Dzięki temu nawet mała ilość węgla w kotle może sprawić, że temperatura w naszych grzejnikach znacznie wzrośnie. Zakup węgla powinien być jednak poprzedzony dokładną analizą co do tego na jaki węgiel zwracać uwagę a jakiego węgla raczej nie powinno się stosować w domach. Jeśli chodzi o materiał opałowy jakim jest węgiel Orzech Marcel jest jednym z najczęściej poszukiwanych produktów. Jest to węgiel, który spala się w taki sposób, że podczas tego procesu dochodzi do emitowania bardzo dużej ilości ciepła. Jednak najważniejsze jest to by nasz węgiel wyróżniał się niskim stopniem spiekalności. Oznacza to, że podczas spalania węgla nie dochodzi do powstawania spieczonych większych elementów mogących zablokować poszczególne elementy kotła. Często zdarza się też tak, że nieodpowiedni węgiel po zbytnim spieczeniu blokuje automatyczny podajnik materiałów opałowych. W efekcie może to doprowadzić do awarii kotła lub jego wygaszenia. Węgiel pochodzący z polskich kopalń wyróżnia się również tym, że zawiera bardzo małą ilość wody. Jest to kwestia istotna z tego powodu, że wilgotne materiały podczas spalania powodują powstawanie pary wodnej. W efekcie może dochodzić do jej skraplania się w przewodzie kominowym.  

Ogólnie rzecz biorąc węgiel jest jednym z najlepszych materiałów jaki możemy zastosować w naszym domu by skutecznie go ogrzewać. Należy pamiętać jednak o pewnej bardzo istotnej rzeczy. Mianowicie chodzi o to, że jeśli zbliżamy się do rozpoczęcia sezonu grzewczego to wówczas istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ceny węgla i innych materiałów opałowych będą bardzo szybko rosły. Jeśli posiadamy więc sporo miejsca w naszej kotłowni to zdecydowanie warto zainwestować w materiały opałowe o wiele wcześniej. Najniższe ceny węgla są z reguły wiosną i wczesnym latem.