Właściwości i zastosowanie enzymów trawiennych

Właściwości i zastosowanie enzymów trawiennych

  • Post author:
  • Post category:Sport

Enzymy, o których mowa są przeznaczone dla osób cierpiących na zespół jelita drażliwego. Cały czas poszukuje się dla tego schorzenia skutecznych leków i suplementów łagodzących objawy. Suplementy enzymów trawiennych są jednym z wielu rzekomych środków łagodzących dolegliwości brzuszne. Ale czy one działają? Warto się nad tym zastanowić omawiając działanie, właściwości oraz zastosowanie omawianych środków, które są dostępne w aptekach.

Suplementy enzymów trawiennych – charakterystyka

enzymy trawienne suplementy dietyEnzym trawienny to złożone białko wytwarzane przez organizm, aby pomóc w rozbiciu pokarmu na mniejsze cząsteczki, aby mogły zostać wchłonięte przez organizm. Większość enzymów trawiennych jest wytwarzana przez trzustkę, chociaż kilka jest wytwarzanych przez usta, żołądek i jelito cienkie. Amylaza – rozbija złożone cukry na mniejsze cząsteczki, takie jak maltoza, lipaza rozkłada złożone tłuszcze na mniejsze kwasy tłuszczowe i glicerol, pepsyna rozkłada białka w żywności, takiej jak mięso, jajka i produkty mleczne, na mniejsze peptydy. Innym enzymem trawiennym jest laktaza rozkładająca cukier mleczny zwany laktozą, cholecystokinina, czyli hormon wydzielany w jelicie cienkim, który powoduje kurczenie się pęcherzyka żółciowego i uwalnianie żółci, a trzustka uwalnia enzymy trawienne. Trypsyna – rozkłada białka, dzięki czemu można je przekształcić w aminokwasy. Są to enzymy trawienne suplementy diety w postaci pigułek lub tabletek do żucia. Mogą zawierać jeden lub kombinację wielu enzymów trawiennych. Niektóre są sprzedawane w połączeniu z probiotykami. Można je łatwo kupić online. Te suplementy zostały pierwotnie stworzone dla osób z niewydolnością trzustki, czyli stanem, w którym trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości enzymów do trawienia pokarmu. Biorąc je walczymy ze skutkami zespołu jelita drażliwego. Wspomagają zdrowe trawienie, pomagają zoptymalizować rozkład tłuszczów, węglowodanów i białek. Dzięki nim następuje lepsze wchłanianie składników odżywczych, zmniejszają gazy, wzdęcia, niestrawność i zaparcia po posiłkach ponadto pomagają organizmowi w przetwarzaniu trudnych do strawienia pokarmów. Wspierają zdrowie okrężnicy.

Można więc stwierdzić, że stosowanie enzymów trawiennych jako suplementów diety jest bardzo korzystne dla stanu zdrowia, a przed wszystkim układu pokarmowego. Dowodem na to są powyższe właściwości. Zastosowanie ich jest szerokie, korzystać warto w przypadku problemów z trzustką oraz w zespole jelita drażliwego. Warto zapoznać się przed stosowaniem z ulotką lub skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.