Właściwości kwasu hialuronowego

Właściwości kwasu hialuronowego

Hialuronian, zwany także kwasem hialuronowym odgrywa kluczową rolę w regeneracji tkanek, reakcji zapalnej i angiogenezie, które są fazami naprawy rany skóry. Jest obecny w wielu tkankach jako długołańcuchowy, liniowy polisacharyd i pełni wiele funkcji, które są również oparte na szczególnych właściwościach chemicznych, takich jak właściwość wiązania bardzo dużej ilości wody. W postaci żelu kwas hialuronowy łączy się z wodą i pęcznieje, dzięki czemu jest przydatny w zabiegach skórnych jako wypełniacz skóry do leczenia zmarszczek na twarzy.

Zastosowanie kwasu hialuronowego

bezpieczny kwas hialuronowy w lubliniePierwszy produkt biomedyczny hialuronianu, Healon, został opracowany w latach 70. i 80. ubiegłego wieku przez Pharmacia i zatwierdzony do stosowania w chirurgii oka (przeszczep rogówki, chirurgia zaćmy, chirurgia jaskry i chirurgia w celu naprawy oderwania siatkówki). Inne firmy biomedyczne produkują również marki hialuronianu do chirurgii okulistycznej. Natywny kwas hialuronowy ma stosunkowo krótki okres półtrwania, dlatego zastosowano różne techniki wytwarzania w celu wydłużenia długości łańcucha i ustabilizowania cząsteczki do zastosowania w medycynie. Kwas hialuronowy został zatwierdzony do leczenia choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego poprzez wstrzyknięcie dostawowe. Sucha, łuszcząca się skóra, na przykład spowodowana atopowym zapaleniem skóry, może być leczona balsamem do skóry zawierającym hialuronian sodu jako składnik aktywny. Bezpieczny kwas hialuronowy w lublinie znalazł zastosowanie w różnych preparatach do tworzenia sztucznych łez w leczeniu suchego oka. Jest też powszechnym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry. Hialuronian jest stosowany jako wypełniacz skórny w chirurgii plastycznej. Zazwyczaj wstrzykuje się go za pomocą klasycznej ostrej igły do iniekcji podskórnych lub mikrokaniuli. Kwas hialuronowy odgrywa ważną rolę w prawidłowym naskórku. Ma również kluczowe funkcje w procesie reepithelizacji ze względu na kilka jego właściwości. Obejmują one bycie integralną częścią macierzy zewnątrzkomórkowej podstawowych keratynocytów, które są głównymi składnikami naskórka.

W normalnej skórze kwas hialuronowy znajduje się w stosunkowo wysokich stężeniach w warstwie podstawowej naskórka, w której znajdują się proliferujące keratynocyty. CD44 jest kolokowane z kwasem w podstawowej warstwie naskórka, gdzie dodatkowo wykazano, że jest preferencyjnie wyrażany na błonie plazmatycznej skierowanej w stronę woreczków matrycowych bogatych w hialuronian. Utrzymanie przestrzeni pozakomórkowej i zapewnienie otwartej, a także nawodnionej struktury dla przepływu składników odżywczych to główne funkcje kwasu hialuronowego w naskórku.