You are currently viewing Własna działalność w obcym kraju

Własna działalność w obcym kraju

Emigracja towarzyszy człowiekowi od zawsze, a może być spowodowana przez wiele różnych przyczyn. Najczęściej wiąże się z poszukiwaniem nowego, lepszego życia. Dla wielu ludzi to sposób, aby zacząć wszystko od nowa, może tym razem w lepszych warunkach niż ostatnio. Są też ludzie, który teoretycznie jadą tylko na trochę, ale potem zakochują się w danym miejscu i zostają tam już na dobre. 

Działalność gospodarcza alternatywą na pracę zagranicą 

działalność gospodarcza w norwegiiWyjazdy za pracą nigdy nie są prostą sprawą. To nie tylko stres związany z nową pracą, ale także nowym miejscem, zupełnie obcymi ludźmi i bardzo często językiem, który znamy słabo, a w dobrym wypadku na poziomie komunikacyjnym. Na szczęście wielu ludzi to nie odstrasza i nadal postanawiają wyjechać, chociaż na trochę, aby zarobić na lepsze życia. Potem z czasem to miejsce staje się ich domem. Nie oznacza to jednak, że wszyscy tak chętnie zostają w pracy, którą podjęli na samym początku swojego przyjazdu. Dla wielu pierwsza praca podjęcia na obczyźnie to praca w jakieś fabryce, plantacji, an budowie lub w formie sprzątaczki i pomocy kuchennej. Wiele osób na wyższe ambicje i chcą rozwijać się w zawodzie, którego nauczyli się we własnym kraju. Jest jeszcze jedna alternatywa, a mianowicie założenie własnej firmy. Nie jest to łatwe zadanie, choćby własna działalność gospodarcza w Norwegii to sporo roboty papierkowej, ale po przejściu początkowego etapu jest dużo łatwiej. Państwo norweskie jest dużo bardziej przyjazne małym przedsiębiorstwom niż Polska. Składka norweskiego odpowiednika ZUS dla małej firmy jest procentem z dochodów, dlatego firma, która nie zarabia nie jest zobowiązana do zapłaty. Samo założenie firmy już nie wymaga nakładów finansowych. Przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności można korzystać z ulg podatkowych. Nic dziwnego, że wiele osób się na to decyduje. Prowadzenia własnej działalności gospodarczej w Norwegi jest szczególnie popularne w branży związanej z budownictwem i pracami wykończeniowymi przy remoncie. Takie firmy najczęściej są jednoosobowe, lub zatrudniają tylko jednego pracownika. 

Założenie firmy to dobre rozwiązanie dla osób, które nie są być uzależnione od pracodawcy, a do tego nie boją się pracy. Oczywiście na początek dobrze jest poznać potencjalny rynek, w szczególności w przypadku wyjazdu na zagranice. O powodzeniu firmy często decydują klienci, których przynajmniej na początku dostaje się z polecenia innych, dlatego warto popracować u kogoś i dopiero wtedy rozpocząć działalność.