You are currently viewing Wybór dobrej drukarki

Wybór dobrej drukarki

Prze ostatnie lata na rynku powiły się tysiące nowych modeli drukarek. Ofert jest tak dużo, że zwykłemu zjadaczowi chleba trudno się w nich rozeznać i wybrać wśród nich cokolwiek sensownego. Nierzadko dochodzi do nadmiaru informacji i przeboźcownia potencjalnego klienta. Sytuacja stała się bardziej napięta wówczas, gdy ceny tego typu sprzętów zaczęły szybko rosnąć, a nauczyciele otrzymali dofinansowanie od państwa na zakup sprzętu pomagającego im w pracy zdalnej.

Czy warto kupować drukarkę pigmentową?

dobra drukarka z tuszem pigmentowymDo najnowszych rozwiązań technologicznych dotyczących druku należy używanie platerów opartych o tusze pigmentowe. Wielu osobom wydaje się, że takie urządzenia nie są wystarczająco wydajne, jednak nie jest to prawna. Mają one znaczącą przewagę nad drukarkami laserowymi. Drukarki z tuszem pigmentowym mieszają większą liczbę kolorów niż inne urządzenia drukujące. Popularne domowe urządzenia drukujące oraz maszyny offsetowe korzystają jedynie z czerech podstawowych barw do tworzenia kolejnych, a najlepsze drukarki pigmentowe mogą ich mieć nawet kilkanaście. Ponadto dzięki używaniu szerokiej przestrzeni barw AdobeRGB dobra drukarka z tuszem pigmentowym to najlepszy wybór dla wszelkich artystów. Taki sprzęt pozwoli bowiem na idealne wydrukowanie wszelkich prac plastycznych. Co ciekawe, szczególnie okazale prezentują się druki czarno-białe. Jeśli wydrukujemy je przy użyciu tuszy pigmentowych, to nigdy nie będą miały zielonkowatego odcieniu. Plotery, o których mowa uzyskują bowiem odcienie szarości z szarych tuszy, a nie mieszając kolorowe. Jeśli chodzi o ceny drukarek opartych o pigmentowe tusze, to są one zazwyczaj umiarkowane, a czasami nawet tańsze od popularnych urządzeń laserowych. Jak to jednak w przypadku drukarek często bywa, istotna jest także cena samych tuszy, a ta może być już o wiele wyższa. Przeciętnie jeden pojemniczek to koszt około 50 zł, ale na rynku dostępnych jest coraz to więcej dobrej jakości zamienników. Producenci drukarek nie zawsze jednak rekomendują ich użycie, a ponadto nierzadko zaznaczają, że korzystając z tańszych produktów, można utracić gwarancję na sprzęt.

Kupno drukarki nie musi być zajęciem czasochłonnym. Istotne wydaje się zadanie sobie przed dokonaniem zakupu kilku pytań. Nade wszystko musimy wiedzieć, w jakich celach chcemy korzystać z takiego sprzętu oraz jakim budżetem dysponujemy. Jeśli jesteśmy artystami i zależy nam na najlepszych wydrukach w kolorze oraz czarno-białych, to warto kupić urządzenie wyposażone w ploter z tuszami pigmentowych.