You are currently viewing Z czego składa się mydło?

Z czego składa się mydło?

Środki czyszczące są czymś, co z całą pewnością staje się dla wielu ludzi na całym świecie swojego rodzaju podstawą higieny osobistej. Różnego rodzaju żele, balsamy oraz przede wszystkim mydła są pierwszymi środkami higieny osobistej jakie przychodzą nam od razu do głowy, gdy myślimy o kąpieli czy też szybkim prysznicu. Niemniej jednak mało kto tak naprawdę zadaje sobie pytanie – jak ostatecznie powstają mydła i na jakiej zasadzie one działają? 

Charakterystyka szeroko pojętych mydeł

mydło w płynie - zapasPrzede wszystkim, mydła to są przedmioty higieny osobistej, które znane są naszemu światu już od czasów starożytnych. Najstarsze dostępne źródła wskazują na mydła pochodzące z czasów Babilonu prawie trzech tysięcy lat przed naszą erą. Sam fakt tego, że tak dawno temu istniały środki czyszczące o stosunkowo skomplikowanej jak na tamte czasy formule jest niesamowicie zaskakujący. Niemniej jednak, z czego tak naprawdę składają się mydła? Głównie w ich składzie możemy znaleźć przede wszystkim sole metali oraz wyższe kwasy tłuszczowe, które zmniejszają napięcie na tak zwanej granicy faz. Zasadniczo ich produkcja odbywa się na tym, że tłuszcze są gotowane wraz z roztworem zasady sodowej co z kolei prowadzi do powstania prawdziwego mydła. Jak natomiast mydło działa? Przede wszystkim opiera się na tym, że rozpuszcza ono brud oraz inne cząsteczki, które można swobodnie „oddzielić” od naszego ciała. Następuję specjalistyczne zjawisko emulgacji, dzięki któremu wcześniej wspomniane brudy są w stanie być odprowadzone przez wodę. Jak jednak powstaje mydło w płynie – zapas? W stosunkowo prosty sposób. Na początek masę mydlaną należy stopić w wodzie wraz z dodatkiem ługu sodowego. Następnie doprowadzić to do wrzenia i pozwolić wszystkiemu ostygnąć. W tym też momencie można dodać różnego rodzaju specyfiki, które zmienią jego kolor, aromat oraz konsystencję. Dzięki swojemu unikalnemu działaniu mydło jest w stanie pomóc nam codziennie dbać o naszą higienę, a jest to czynność niebywale pożądana przez bardzo wiele osób.

Jak więc widzimy, mydła są znane ludzkości od bardzo wielu lat, a ich specjalistyczne właściwości to absolutna podstawa dla wielu ludzi na całym świecie. Producenci mydeł ścigają się między sobą w wyprodukowaniu najbardziej wysublimowanych typów tego typu specyfików, co tylko i wyłącznie stymuluje rynek kosmetyczno-higieniczny. Dla nas jako odbiorców mydeł oznacza to, że mamy do wyboru niesamowicie wiele opcji oraz różnorodnych typów mydeł, które mają własne i wyjątkowe właściwości mogące się od siebie różnić wieloma atrybutami.