Zalety worków rolniczych do kiszonki

Zalety worków rolniczych do kiszonki

Wytwarzanie własnych pasz dla zwierząt stało się coraz bardziej popularne wśród rolników. Najbardziej zdrowym i odżywczym pożywieniem dla naszego bydła są różnego rodzaju kiszonki. Najczęściej kiszonkę wykonuje się poprzez owinięcie bali specjalną, elastyczną folią lub usypanie hałd zabezpieczonych wielkimi płatami tworzywa. Te metody sprawdzają się doskonale z przypadku dużych gospodarstw, które posiadają odpowiedni sprzęt do ich wytwarzania. Istnieją jednak alternatywy dla mniejszych gospodarstw.

Foliowe worki do kiszonki

rolnicze worki do sianokiszonkiWykonywanie kiszonek wymaga specjalnej dbałości i staranności. Jest tak ponieważ sam proces kiszenie wymaga odpowiednich warunków. Jeżeli dane opakowanie bali nie będzie zbyt szczelne, cały proces może nie zajść prawidłowo i materiał biologiczny zacznie gnić. Jeżeli owinięcie folią nie będzie zbyt szczelne, to może również nastąpić utrata składników odżywczych z paszy. Jest to bardzo niepożądane, ponieważ zależy nam na tym, aby nasze zwierzęta dostawały jak najbardziej pożywne jedzenie. Zwykła folia kiszonkarska w rolkach nie zawsze się jednak sprawdza. Jej zastosowanie wymaga zakupienia bardzo drogiego urządzenia do ich owijania. Alternatywą są rolnicze worki do sianokiszonki. Objętościowo doskonale pomieszczą cały, gotowy bal siana wytworzony przez standardową maszynę zbierającą. Wykonane są z grubej, białej folii. Dużą zaletą zastosowania takich worków jest to, że są one bardzo szczelne. Nie ryzykujemy więc, że któryś z bali biomasy zostanie nieodpowiednio owinięty folią z rolki i ulegnie rozłożeniu. Biały kolor sprawia, że materiał ten doskonale odbija promieniowanie świetlne. Zapobiega to nadmiernemu nagrzewaniu się sianokiszonki i utraty składników odżywczych. Powstająca w procesie kiszenia pasza powinna być również zabezpieczona przed promieniowaniem ultrafioletowym. Worki od najlepszych producentów posiadają więc odpowiednią powłokę, która jest odpowiedzialna za odbijanie promieni UV. Dzięki temu, że rolnicze worki do sianokiszonki są wykonane z aż z trzech warstw, są jeszcze bardziej elastyczne i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne.

Foliowe worki do sianokiszonki możemy zamawiać w hurtowniach internetowych już od dziesięciu sztuk. Na stronach znajdziemy jednak informację, że w kartonie znajduje się aż trzydzieści sztuk, a zakup całego kartonu jest znacznie tańszy. Ze względy na to, że bale należy wkładać do worków ręcznie, jest to bardzo pracochłonny sposób. Opłacalne jest zatem dla małych gospodarstw, w których hodujemy niewiele sztuk bydła.