You are currently viewing Zamiany mieszkań wciąż aktualne

Zamiany mieszkań wciąż aktualne

 

Podobno to, gdzie mieszkamy, wpływa na nasze postrzeganie świata. Otoczenie, lokalna społeczność, ale też sam budynek, który każdego dnia ogląda nasze oko zarówno z zewnątrz, jak i od podszewki. Nasze ciała i umysły lubią estetykę, dlatego nie bez znaczenia jest lokalizacja, w której każdego dnia się obracamy. Dziś częściej jednak kupujemy niż wynajmujemy nieruchomości. Stawiamy na mieszkania, rzadziej domy.

Czy warto robić zamiany mieszkania?

zamiana mieszkań gdańskMieszkanie jest tak dużą inwestycją, że nikt z nas nie pozwoli sobie na zakup czegoś, co nam się nie podoba. Wybieramy jednak z ograniczonych zasobów, uszczuplonych do bazy mieszkań, na które finansowo możemy sobie pozwolić. Istotna jest dla nas dzielnica bądź miejscowość, sąsiedzi, zielone tereny w pobliżu, ale też dobra komunikacja i zaplecze usługowo-handlowe. Czasem jednak nasz wybór jest trafny tylko przez jakiś okres czasu, bo otoczenie się zmienia. I co wtedy możemy zrobić? Możemy podjąć się sprzedaży mieszkania i zakupu nowego, ale też jego zamiany. To w ostatnim czasie bardzo częsta transakcja.  Wystarczy poszukać w Internecie pod hasłem „zamiana mieszkań gdańsk”. Otrzymamy ogłoszenia wymiany w tym właśnie mieście zamieszczone przez przynajmniej kilka portali z nieruchomościami gdańskimi i ogólnopolskimi. Jakie korzyści niesie ze sobą zamiana, a nie sprzedaż/kupno? Przede wszystkim ułatwia sprawę, gdy posiadamy kredyt. Jest to mniej formalności bankowych i notarialnych do załatwienia. Pozwala na przeniesienie się do już umeblowanego mieszkania, czyli wchodzimy i mieszkamy. To szczególnie korzystne, gdy posiadamy małe dzieci. Ponadto w danym lokalu ktoś już mieszka – możemy dokładnie wypytać go o wady i zalety miejsca oraz pobudki, które skłoniły go do chęci zamiany. Oczywiście sami możemy spodziewać się podobnych pytań. Warto rozmawiać szczerze, ponieważ nie będą nam to już ludzie obcy i z czasem, już po dokonaniu transakcji, mogą rościć do nas pretensje, jeśli udzielimy im fałszywych informacji. Zamiana może wydawać się czasem nierówna. Na przykład zamieniamy mieszkanie trzypokojowe na dwupokojowe, ale za to mamy je w lepszej lokalizacji czy w nowszym budynku. Trzeba zawsze patrzeć całościowo – każdy ceni sobie co innego.

Zamiana mieszkania to sposób na ominięcie sprzedaży/zakupu. Pozwala nam ona porozumieć się w kwestii wartości, jakie są dla nas istotne w budynku mieszkalnym i jego otoczeniu. To uczciwa forma, która pozwala na zasięgnąć szczegółowych informacji na temat tego, jaka jest jakość mieszkania w danym miejscu bezpośrednio od poprzednich lokatorów.