You are currently viewing Zatrudnianie pracowników z Azji

Zatrudnianie pracowników z Azji

Od kiedy obywatele naszego kraju zaczęli masowo wyjeżdżać do pracy za granicę to w polskich przedsiębiorstwach zaczęło brakować rąk do pracy. Otworzenie rynku pracy w krajach Europy Zachodniej to dla Polaków świetna okazja na poprawienie swojej sytuacji materialnej. Natomiast z tego faktu nie są zadowoleni pracodawcy działający na terenie Polski. Obecnie znalezienie wykwalifikowanych polskich specjalistów do pracy w Polsce naprawdę nie jest łatwe.  

Jak zatrudnić Azjatę? 

wykwalifikowani pracownicy z bangladeszu w polscePolskie zarobki bardzo często okazują się dla naszych rodaków niezbyt wystarczające. Oferowane pensje często wystarczają jedynie na podstawowe wydatki a o odłożeniu można zapomnieć. W związku z tym nie ma co się dziwić, że dużo (szczególnie młodych) osób postanawia pracować za granicą. W wielu przypadkach wykonują oni tam taką samą pracę jak w Polsce ale zarobki są kilkakrotnie wyższe. Polski przedsiębiorca przez jakiś czas radził sobie zatrudniając Ukraińców. Na dzień dzisiejszy obywatele Ukrainy też coraz częściej udają się za naszą zachodnią granicę. Rozwiązaniem jest szukanie pracowników jeszcze głębiej na wschód. Niektórzy przedsiębiorcy sięgają naprawdę daleko bo nawet aż do Indii, Bangladeszu czy Nepalu. Osoby z tych krajów bardzo chętnie podejmują pracę w Polsce bowiem zważając na zarobki w ich krajach to Polska jest niczym finansowe el dorado. Wykwalifikowani pracownicy z Bangladeszu w Polsce czują się bardzo dobrze. Szybko się aklimatyzują i chętnie chłoną polską kulturę i zwyczaje. Nasz kraj jest przez nich uważany za bardzo przyjazny. Żeby zatrudnić osobę z Bangladeszu musimy pamiętać o tym, że taki pracownik musi posiadać odpowiednią wizę. W tym celu konieczne jest zgłoszenie się przez niego do tamtejszej ambasady. Koszt wizy wynosi najczęściej około 300 złotych ale pamiętajmy, że dla osoby z Bangladeszu będą to ogromne pieniądze. W związku z tym często pracodawca decyduje się na pokrycie wszystkich opłat związanych zarówno z wizą jak i biletem lotniczym. Często warunkiem jest podpisanie przez przyszłego pracownika dokumentu określającego warunki długotrwałej współpracy. 

Podpisując taki dokument pracownik zobligowany jest do pracy w naszej firmie przez długi czas. Dzięki temu mamy pewność, że taki pracownik nie ucieknie wkrótce do Niemiec czy innego kraju położonego w zachodniej części kontynentu. Osoby z Bangladeszu, Indii czy Nepalu uważane są w Polsce za bardzo pracowitych. Potwierdzić to może bardzo duża liczba przedsiębiorców, którzy zdecydowali się w przeszłości na zatrudnianie obcokrajowców pochodzących z Azji.